Biz deli miyiz?

Sebze tabanlı beslenir bazılarına göre ‘ot’ gibi yaşarız. Bir restorana girer girmez etsiz yemek var mı diye sorarız, sadece o da yetmez, yemeğin içine konulmuş olması muhtemel katkıların olup olmadığını da sorgularız; ‘bu pilavda et suyu var mı?’ garson ne söylesem acaba diye düşünüp aval aval suratımıza bakarken hemen arkasından saymaya başlarız ‘süt, yoğurt, peynir, tereyağı, deniz ürünleri vs.’ de olmayacak. Bir mağazaya girdiğimizde yün, ipek, deri, kaşmir istemiyorum, pamuklu kıyafetleriniz nerede diye sorar, mağaza çalışanı ‘üff çatlağın teki herhalde, bu tipler de hep bana denk gelir zaten’ ifadesiyle bize bakarken tek tek kıyafetlerin etiketlerine bakar ‘hayvansız’ olanlarını ararız. Bir kozmetik dükkanına girdiğimizde ürünün hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini sorar, içerisinde ölmüş hayvanların kalıntıları olup olmadığına bakarız, daha önce hiç böyle sorularla karşılaşmayan dükkan sahibi şaşkın bakışlarını ve alaycı sırıtışını gizleyemez, dükkandan ayrıldığımızda kafayı sıyırmış bir müşteri olduğumuzu düşünme ihtimali çok yüksektir. Firmalara mailler atar hayvan testleri yapıp yapmadıklarını sorar, büyük ihtimal ne sorduğumuzu anlamayan firma yetkililerinden çoğu zaman bir cevap alamayız. Televizyonda hayvanlar üzerinde test yapan bir firmanın reklamını gördüğümüzde yedi gün kuruluk testini denemeyi değil, gözleri kör edilen tavşanları düşünürüz. Peki biz deli miyiz? Neden başka insanlar gibi yediğimizi, giydiğimizi sorgulamadan, başka canlıların yaşam hakkını düşünmeden, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeden yaşamıyoruz, neden ‘normal’ olamıyoruz?

Bir insana yapılsa tüm dünyanın ayağa kalkacağı zulüm ve işkencelere katlanan, tavuk çiftliklerinde, mezbahalarda hunharca katledilen hayvanların bedenlerini mideye indirmek, koyunların, sığırların, kürk çiftliklerinde canlı canlı derileri yüzülen hayvanların bedenlerini giymek, her gün laboratuarlarda kafeslerin içine esir edilerek bilim adına, araştırma adına, kozmetik adına, insan hastalıkları için ilaç geliştirmek adına doğalarından çekip alınan hayvanların bedenlerini yap boz tahtasına çevirmek, kör etmek, zehirlemek, hastalık bulaştırmak sonra da boyunlarını kırıp öldürmek, eğlence adına, din adına, spor adına hayvanlara eziyet etmek, katletmek, onları kendi evlerinde, doğada zevk için öldürmek ve bunun adına spor demek, vahşi yaşamın bir parçası olan hayvanları sirklere, aqua parklara hapsedip insanların eğlencesi, maskarası yapmak ve bunu izleyerek eğlenmek, hayvanları bir eşya gibi alıp satmak normal, bütün bunlara karşı çıkmak, yediğini, giydiğini, bedenine sürdüğünü sorgulamak, yaşama hakkının sadece bize ait olmadığını, hayvanların da bizler gibi acıyı, sevinci, korkuyu hissedebilen, bizler gibi nefes alan, yuva kuran, ‘kendi varlıklarının bilincinde’ olan canlılar olduğunu, ve varolabilmek, beslenebilmek için başka canlıların bedenlerine ihtiyacımızın olmadığı bir yaşam biçiminin de mümkün olduğunu savunmak delilik mi?

Hayvanseverlik ya da hayvan hakları savunuculuğu sadece empati ve sempati duyduğumuz, kucağımıza alıp sevebildiğimiz, evimizde bakabildiğimiz vs canlılara karşı vicdan geliştirmek, onların özgürlüğünü savunmak mıdır? Bazı canlıları can dostu, arkadaş, evimizin bir üyesi diye bağrımıza basarken, diğerlerini yiyecek, giyecek veya deney hayvanı olarak kabul etmek –ki kediler, köpekler de aynı kaderi paylaşırlar- nasıl bir ikiyüzlülüktür? Merkezine insanı alan, insan odaklı bir ideoloji, bir yaşam biçimi olabilir mi? Kendi köleleştirdiklerimizi özgürleştirmeden insan özgürlüğünden nasıl bahsedebiliriz?

Eğer bütün bunları sorgulamak, karşı çıkmak, yaşam hakkına saygı duymak, kendini başka canlıların üstünde görmemek, hayvan haklarını bir yaşam biçimi, dünya görüşü haline getirip buna göre tavır almak delilikse evet ben bir deliyim ve deliliğimle gurur duyuyorum. Peki siz normal misiniz?

Reklamlar

One comment

  1. Mesela ayakkabı ve çanta alırken de şöyle oluyor;
    – Acaba bu gerçek deri mi?
    – Tabi hanımfendi biz de hiç sahte deri olmaz.
    – Hımm peki o zaman almıyorum.
    – ??

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s